FAQ - Často kladené otázky

V akých oblastiach podnikajú naši klienti?

Od roku 2011 sme pomohli s rozbehom a zakladaním asi 100 firmám prevažne zo Slovenska, Českej republiky a Rakúska. Najčastejšie oblasti podnikania našich klientov sú:

  • IT, Software a APP development — rôzne služby a produkty
  • Cloudové riešenia, data centrá, hostingy etc.
  • Gastronómia – Food Trucky, Fast Food, Reštaurácie a pod.
  • Poradenstvo  (SAP, Environmentalistika, atď.)
  • Design a Web development
  • Marketingové služby
  • Online kurzy
  • Fitness – Appky, rôzne služby a programy
  • Šperky (ručne robené, personalizované atď.)
  • Import rôznych produktov overených na EU trhu

Aká je výška investícií našich klientov?

Investícia môže byť okrem hotovosti zložená z časti aj zo skladových zásob, nástrojov, techniky, alebo duševného vlastníctva. Časť investovaných zdrojov má slúžiť na pokrytie operačných nákladov očakávaných v prvom roku podnikania. Zdrojom investovaných prostriedkov môžu byť úspory, zisky z podnikania, dary, ale aj pôžičky.

ESTA, ale aj B1/B2 víza sú vhodné na úvodné cesty podnikateľa do USA, keď si klienti zakladajú firmu, zriaďujú biznis účet, vyberajú si priestory, alebo vybavujú si licencie. Na tomto type víz je možné vyjednávať podmienky spolupráce s budúcimi dodávateľmi alebo odberateľmi, príp. vybrať a zaučiť budúcich zamestnancov. Každý môže vlastniť firmu v USA, avšak bez vhodných víz  nie je možné byť aktívnou súčasťou firmy a viesť každodenné aktivity. Keď nadväzujeme spoluprácu s klientmi, nie každý sa chce rovno presťahovať do USA, ale niekedy si postupne zriaďuje svoj biznis na diaľku a plánuje svoje aktivity, príp. si dohaduje spolupráce. Keď sa však jeho firma dostane na určitú operatívnu úroveň, je nevyhnutné aby sa klient uchádzal o víza, ktoré ho neobmedzujú v aktivitách (napr. E-2 alebo L1).

Investor vízum (E2 Treaty Investor) je veľmi obľúbený typ víz – slúži na podnikanie a rozvoj obchodných aktivít v USA. Investor je osoba, ktorá je kľúčová pre chod biznisu, vlastní aspoň 50 % spoločnosti a investovala do nej značný kapitál, nevyhnutný pre úspešný chod firmy. Táto čiastka nie je nikde v zákone definovaná, avšak závisí od typu biznisu. Jednoducho povedané – investovať treba presne toľko, koľko si daný biznis vyžaduje na rozbehnutie. Najmenšia investovaná čiastka akou sa náš klient uchádzal o tieto víza bolo 30 000 USD.

Môže ísť o kúpu a rozvoj existujúceho biznisu alebo založenie nového. V každom prípade však musí ísť o reálnu, nie fiktívnu firmu, a investor na základe žiadosti spravidla obdrží prvé vstupné víza na 2 roky, ktoré je možné neobmedzene predlžovať.

Ďalším benefitom je fakt, že manželka investora má nárok na pracovné povolenie a môže pracovať (alebo podnikať) v akomkoľvek odbore. Deti investora do 21 rokov majú nárok na štátne školy. Investor si môže priniesť z domovskej krajiny aj kľúčových zamestnancov, nevyhnutných pre úspešný chod biznisu. Ich rodina môže mať rovnaké benefity ako rodina investora.

Náš tím poskytuje komplexný consulting pre úspešné nastavenie biznis aktivít v USA a rozvoj podnikaťelského zámeru. Neposkytujeme vízové poradenstvo, ani právne služby. Po sfinalizovaní spoločného projektu sa o samotné E-2 víza každý uchádzač žiada sám a je na jeho vlastnom uvážení, či využije služby imigračného právnika. Tento jednoduchý proces ale väčšina klientov zvládne sám. Poradenstvo, ktoré poskytujeme v priebehu spolupráce nie je považované za právnu radu.

Výška investície musí byť adekvátna k typu podnikania. Existujú biznisy, ktoré spočívajú prevažne v know-how majiteľa, nevyžadujú vysoké prvotné investície do skladových zásob/zariadení/marketingu a majú nízke operačné náklady. Pri takomto type podnikania môže ísť už o čiastku od 30tis. USD, pričom časť týchto peňazí sa použije na start-up a časť má pokryť očakávané náklady na prvé mesiace podnikania. Väčšina našich klientov investuje čiastku medzi 30 až 120tis. USD Klienti žiadajú o víza na ambasáde v bode, keď je biznis operačný a k fungovania chýba fyzická prítomnosť investora v USA.

Zdroj investície do podnikania sa preukazuje pri vízovom pohovore a je dôležité mať jasný prehľad či investovaná suma do podnikania je z úspor klienta, príp. bola použitá pôžička alebo nenávratný dar. Všetky tieto možnosti sa dokladujú výpisom z účtu, alebo príslušným dokumentom (darovacia zmluva, zmluva o pôžičke). V prípade pôžičky musí byť garantovaná čiastka osobným vlastníctvom žiadateľa a nie daným biznisom.

Máme rôzne typy klientov, a preto spolupráca môže trvať 2 mesiace, ale aj niekoľko rokov.

  1. typ klienta má jasnú a odpremýšlanú víziu, v USA už viackrát bol, možno aj začal so zriaďovaním svojich aktivít a pomáhame im ich myšlienky len zhmotniť, usporiadať a zrealizovať. Pri takýchto klientoch vieme projekt dokončiť za 2-3 mesiace aktívnej spolupráce.
  2. Druhý typ klienta je opatrnejší, nevie ešte úplne presne v akej oblasti by chcel podnikať, zisťuje aké má možnosti, hľadá si kontakty a príležitosť. S týmto typom klienta trvá väčšinou spolupráca do 6mesiacov.
  3. Posledný typ klienta je vizionár, ktorý sníva a vie že určite bude raz podnikať na americkom trhu. Pár krát aj vycestuje a má vždy otvorené oči, avšak je stále nerozhodný – často mu ide o zodpovedné rozhodnutie keďže sa bude musiet presunúť aj s rodinou a deťmi. A možno manželka nechce o tomto nápade ani počuť, takže spolupráca pomaličky potajomky postupuje a po roku a pol možno aj manželka prikývne.. a možno až po troch rokoch. 🙂

Samozrejme veľa ľudí má vo svojich biznisoch spolumajiteľa, môže byť Američan, alebo aj Slovák. Zo skúseností až tak neodporúčame mať spolumajiteľov, keďže zmena majetkovej štruktúry môže ovplyvniť aj víza. Nie jeden klient to musel neskôr riešiť po nezhode so svojím biznis partnerom.

Zamestnávať Američanov je dôležitá súčasť podnikania v USA, avšak nie je nevyhnutné mať zamestnancov ešte pred žiadosťou o víza. Môže podnikateľ začať a rozbehnúť svoj biznis sám a neskôr prijať zamestnancov na polovičný/plný úväzok alebo aj na tzv. contractor work čo je ekvivalentom živnosti u nás.

Prvotným zámerom každého podnikateľa v USA by mala byť tvorba nových pracovných príležitostí pre Američanov. Avšak niekedy je nevyhnutné a efektívnejšie pre biznis vyžiadať si kľúčového zamestnanca – niekoho, s kým má skúsenosť a koho nemusí zaúčať od základov. Je možnosť zažiadať o E2 Essential Employee víza pre takéhoto zamestnanca, ten si môže so sebou do USA zobrať aj ženu a deti do 21 rokov.

Podnikať môžete dokým máte platné víza, alebo status pobytu v USA. Prvé E-2 víza budete mať schválené na Slovensku na 2 roky a v Českej republike na 5 rokov. Môžete ľubovoľne cestovať do a z USA dokým máte platné víza (t.j. 2 alebo 5 rokov), pri každom vstupe do USA máte povolený pobyt na max. 2 roky. Môžete aj mesiac pred skončením víz tak stále dostať schválený pobyt na 2 roky, avšak keď najbližšie opustíte USA, budete si musiet zažiadať o nové víza. Pri obnove víz sa preukazujú hospodárske výsledky, ekonomický vply a prognózy na ďalšie obdobie.

V USA sa nezapisujú predmety činnosti podnikania pri založení firmy. Môžete mať preto ľubovoľné aktivity pod danou firmou na ktorú máte platné víza a povolenú činnosť. Niektoré biznisy si vyžadujú špeciálne povolenia, skúšky a následné licencie. Tie sa zabezpečujú na úrovni USA, daného štátu aj daného mesta podľa sídla spoločnosti.

Určitú časť práce musia klienti sami spraviť a to je zabezpečiť si prostriedky na financovanie podnikania a oslovovanie svojich klientov. Nevyhľadávame za klientov investorov a ani ich nespájame s ich budúcimi klientmi. Samozrejme máme prehľad o americkom trhu a snažíme sa čo najlepšie poradiť, avšak tieto služby štandardne neposkytujeme.

Články

Ste pripravený začať? Alebo máte ešte otázky?

Dohodnite si úvodnú konzultáciu s naším zástupcom online!

Keď som na internete aktívne hľadal možnosti pôsobenia na americkom trhu, moja známa mi odporúčila kontaktovať Silviu a AMBIZ. Taktiež som svoju situáciu konzultoval s dvoma rôznymi imigračnými právnikmi a rozhodol som sa, že bude pre mňa najlepšia cesta zažiadať o E2 víza. Na to som však potreboval fungujúcu firmu. Som kreatívny človek a byrokracia rozhodne nie je moja silná stránka, naštastie mi Silvia poradila a pomohla s prípravou biznis plánu a nastavením mojej myšlienky tak aby bola zaujímavá pre americký trh. Takto som vedel nastaviť konkurencie schopný biznis model. AMBIZ mi pripravil prieskum trhu, zodpovedali mi všetky otázky, pomohli mi so založením firmy v Californii, získaním daňového čísla a otvorením podnikateľského účtu. Do dnešného dňa vyhľadávam AMBIZ na poradenstvo a odporučil som ich viacerým známym.

Pavol B.
Owner, Eagle Creative Media (Media Agency)

Pri našich potulkoch svetom som hľadal krajinu, kde by som našiel prienik vhodného prostredia pre život rodiny a zárovaň zaujímavého obchodného prostredia, ktoré mi v SR chýbalo. Do kontaktu so Silviou som sa dostal čisto náhodne, na základe článku v tlači. Prvý kontakt, ako aj priebeh celej spolupráce bol veľmi profesionálny. Silvia pripravila prepracovaný projekt a kedže sme už v US mali firmu s históriou, dostali sme potrebné víza čo nám umožnilo do plnej miery rozvíjať potenciál našej spoločnosti na lokálnom trhu a žiť v úžasnom prostredí čo je jednoznačným prínosom pre rodinu. SILVIA VEĽKÉ ĎAKUJEM !!!!!

Martin
CEO, Sunshine Capital

Stále máte nezodpovedané otázky?

sk_SKSlovak
en_USEnglish sk_SKSlovak