Porovnanie B-1 a E-2 víz

Veľmi často sa stretávame s tým, že si ľudia mýlia B-1 Business Víza s E-2 Investor vízami. Nazývajú ich opačne, nie je im jasné ktoré na čo slúži, a preto sme sa rozhodli prehľadne rozpísať ktoré vízum umožňuje vykonávať aké aktivity.

’Visitor visa’, alebo B víza sú neprisťahovalecké víza, ktoré sa delia na B-1 a B-2 podkategórie. Najčastejšie ich žiadateľom udeľujú spoločne, a v pase preto majú nalepené vízum kde je popis B-1/B-2. Spravidla sú vydané na 10 rokov a pri jednom vstupe je povolený pobyt maximálne 6 mesiacov s možnosťou predĺženia na ďalších 6 mesiacov. Pri každom vstupe do USA sa opýta imigračný úradník na účel cesty, a podľa toho upresní pri pečiatke že či udeľuje vstup na turistické víza B-2 alebo business víza B-1, príp. kombináciu oboch ‘B-1/B-2’. Na cesty kratšie ako 90 dní postačuje využiť aj ESTA bezvízový program, ktorý kombinuje rovnaké možnosti. Turistické víza B-2 (a ich rozdiel oproti ESTA) si rozvinieme v inom článku, ale poďme si povedať teraz viac k B-1 business vízam.

Je bežným javom, že americké firmy (napr. LLC) majú cudzincov majiteľov, alebo spoločníkov, prípadne že si cudzinci hľadajú možnosti podnikania v USA. Nemajú v pláne presťahovať sa na trvalo do USA (napríklad z dôvodu že podnikajú aj inde), avšak musia sa z času na čas zúčastniť stretnutí, pojednávaní, konferencií, výstav, tréningov alebo iných aktivít aj v USA. Na účely takejto cesty je ideálne si vybaviť B-1 víza. Nejedná sa teda o vykonávanie dennodenných operatívnych úkonov a riadenie firmy, ani o zárobkovú činnosť, t.j. nesmie sa poberať finančná odmena/výplata za tieto aktivity. B-1 víza sú vhodným riešením na úvodný prieskum trhu, prípadne na prvotné organizačné činnosti okolo založenej firmy, t.j. hľadanie obchodných priestorov, založenie účtu, výber zamestnancov, kúpa auta, kúpa alebo prenájom nehnuteľnosti, prvé stretnutia s obchodnými partnermi a pod.  Jedná sa teda väčšinou o ktrátkodobý pobyt (do 6 mesiacov), pričom prevažujú aktivity ako napr.:

  • pojednávania s obchodnými partnermi
  • účasť na výstavach; výskumných, profesionálnych alebo edukatívnych konferenciách
  • výber a tréning zamestnancov
  • dohodnutie dôležitého obchodu
  • vyjednávanie zmluvných podmienok
  • založenie bankového účtu
  • výber skladových/kancelárskych priestorov, zariadenie showroomu
  • výber dodávateľov

V momente kedy však musíte prevziať operatívnu činnosť nad firmou, začať ju riadiť a vykonávať dennodenné organizačné úkony – B-1 víza Vám už nestačia. Vtedy je najčastejšia voľba kategória E víz – Treaty Trader/Treaty Investor Visa. Rozdieľ medzi E-1 a E-2 vízami je najmä v tom, že v prípade E-1 Treaty Trader víz je gro podnikania v medzinárodnom obchode – import/export z a do USA, a pri E-2 Treaty Investor vízach sa jedná o podnikanie na území USA, kde je žiadateľ aktívnym investorom americkej firmy s podielom aspoň 50%.

Investor víza (E-2) sa na Slovensku udeľujú na 2 roky (v ČR, alebo v AT na 5 rokov), pričom pri každom vstupe do USA je maximálny povolený pobyt 2 roky. Na príklade uvedieme, že ak máte platné víza v pase do 31.12.2024 to znamená že ešte aj 30.12.2024 môžete na tieto víza vstúpiť na územie USA (keďže máte v tej chvíli platné vstupné víza v pase) a imigračný úradník Vám dá pečiatku do pasu na povolený pobyt na 2 roky, t.j. do 29.12.2026 a do tohto dátumu môžete byť v USA v statuse E-2 víz. Keď sa ale nachádzate v USA v platnom statuse, ale bez platných víz v pase, keď najbližšie opustíte územie USA musíte ísť na ambasádu a zažiadať si o nové víza. Nie je žiadne obmedzenie na počet predĺžení víz, môžete si ich opätovne žiadať dokým sa kvalifikujete na ne.

Aktivity na E-2 vízach nie sú obmedzované, avšak zárobkovú činnosť môžete vykonávať len prostredníctvom Vašej E-2 firmy, ktorú máte uvedenú na vízach. Pri E-2 vízach máte nárok na Social Security Number (SSN) a manžel/ka investora môže zažiadať o pracovné povolenie, pričom môže voľne pracovať pre akúkoľvek firmu. Deti do 21 rokov automaticky získavajú E-2 dependent víza (deti však nemajú nárok ani na SSN ani na pracovné povolenie).

Základný rozdiel medzi vízami B-1 a E-2 sme zhrnuli aj v tabuľke.

  B-1 BUSINESS VÍZA E-2 INVESTOR VÍZA
Doba na akú sa udeľujú 10 rokov (alebo kratšie) 2 roky (SR), 5 rokov (ČR, AT)
Povolený pobyt na jeden vstup 6 mesiacov + možnosť predĺžiť si o 6 mesiacov 2 roky kedykoľvek počas trvania platnosti víz + možnosť predĺžiť si
Počet vstupov bez obmedzenia bez obmedzenia
Manžel/Manželka, deti? Musia rovnako žiadať o víza Manžel/ka dostáva E-2 Spouse víza, deti do 21 rokov E-2 dependent víza
SSN, pracovné povolenie? bez nároku na SSN a prac.povolenie SSN pre investora aj manželku, prac. povolenie pre manželku (môže sa kdekoľvek zamestnať)
Zárobková činnosť zakázaná pre investora povolená len prostredníctvom E-2 firmy
Povolené aktivity účasť na jednaniach, konferenciách, výber a tréning zamestnancov, základné úkony pri založení firmy (bankový účet, kancelária, obchodné priestory) dennodenné operatívne riadenie firmy, aktívny investor, strategické a rozhodovacie práva v podnikaní

Všetky texty sú pripravené podľa našich vedomostí a skúseností s danou problematikou, avšak tieto informácie nie sú považované za právne poradenstvo a texty môžu byť neaktuálne, alebo zastaralé.



Pridaj komentár

sk_SKSlovak
en_USEnglish sk_SKSlovak