- 29/09/2021
- Posted by: Admin
- Category: Firma v USA
Jedným z prvých rozhodnutí, ktoré musíte urobiť pri zakladaní novej firmy je výber správneho typu entity. Väčšina podnikateľov sa vo všeobecnosti rozhodne založiť korporáciu (C Corporation), čo je obdoba slovenskej akciovej spoločnosti, alebo LLC, čo je obdoba slovenskej s.r.o..Hlavné rozdiely medzi týmito dvoma entitami sú nasledovné:
Vlastníctvo firmy
LLC
Jeden z rozdielov medzi LLC a korporáciou je vlastníctvo firmy. Korporácia je vo vlastníctve akcionárov, ktorí si zakúpili a vlastnia jej akcie, zatiaľ čo LLC je vo vlastníctve jednotlivcov – svojich majiteľov, ktorí vlastnia podiel firmy.
LLC môže mať jedného alebo viacerých majiteľov. Ak má LLC viac ako jedného majiteľa, dohodnú sa na prevádzkovej zmluve, v ktorej si zadefinujú percentuálny podiel, role a povinnosti. Majitelia sa môžu podieľať na každodennom riadení firmy (member-managed LLC), alebo si môžu najať manažérov na správu firmy (manager-managed LLC).
Korporácia
Korporácia má zložitejšiu štruktúru vlastníctva ako LLC, ktorá sa ale je uprednostňuje ak sa plánujete v budúcnosti uchádzať o peniaze od investorov.
V korporácii je zodpovednosť rozdelená medzi tri strany – akcionárov, riaditeľov a úradníkov. Akcionári vlastnia akcie spoločnosti a volia predstavenstvo, ktoré sa venuje dlhodobému strategickému plánovaniu. Riaditelia menujú úradníkov – napríklad CEO (generálneho riaditeľa), CTO alebo CMO, ktorí sú zodpovední za riadenie každodennej prevádzky firmy. Je taktiež možné mať korporáciu len s jednou osobou, ktorá zastáva všetky tri pozície – majiteľ a jediný akcionár, riaditeľ a úradník.
Zisky a straty
LLC a korporácie zaobchádzajú so ziskami a stratami odlišne. Zisky a straty LLC sú prevedené na jednotlivých majiteľov LLC a zdaňované na úrovni majiteľov. Zisky a straty korporácie sú vo vlastníctve korporácie a nie majiteľov. Časť ziskov sa môže vyplatiť akcionárom vo forme dividend a časť zisku môže ostať v korporácii.
Daň z príjmu fyzickej osoby ako aj korporátna daň je progresívna a sadzba závisí od výšky príjmu a od štátu kde sa odvádza. Federálna daň je rovnaká pre všetky štáty USA.
Korporácia
Korporácia podlieha korporátnej dani vo všetkých štátoch kde podniká a podlieha aj federálnej dani. Aj keď zo všetkých typov entít má korporacia prístup k najširšej škále odpočítateľných položiek z daní, jedna z najväčších nevýhod je jej dvojité zdaňovanie. Korporácia odvádza dane zo svojho zisku a keď sa zisk prerozdelí akcionárom vo forme dividend, tí následne musia zaplatiť dane z týchto dividend. Stojí za zmienku, že korporácie sa snažia vyhnúť vyplácaniu dividend a vyplácajú svojich akcionárov v iných, daňovo odpočítateľných formách.
Federálna daň z príjmu korporácií je rovná daň vo výške 21%. Okrem federálnej dani, korporácie podliehajú aj štátnej korporátnej dani, ktorá má rozmedzie od 2.5% do 12%. V niektorých štátoch korporácie podliehajú aj lokálnym daniam. Štátne dane sú odpočítateľná položka pre účely federálnej dane.
Tu si pozrite sadzby pre dane z príjmu korporácií v jednotlivých štátoch USA: https://www.taxadmin.org/assets/docs/Research/Rates/corp_inc.pdf
LLC
Americký daňový úrad (IRS) nepovažuje LLC za zdaňovateľný subjekt. Všetky zisky a straty LLC sú prevedené na vlastníkov firmy podľa ich podielu vo firme, a tí si ich uvedú na osobnom daňovom priznaní ako príjem z podnikania. Ako aj korporácia, majitelia LLC podliehajú federálnej dani a štátnej dani z príjmu fyzickej osoby v štáte alebo štátoch kde LLC podniká.
Majitelia LLC podliehajú dani zo samostatnej zárobkovej činnosti (self employment tax) zo svojho príjmu z podnikania, zatiaľ čo majitelia korporácie, ktorí v nej pracujú sa považujú za zamestnancov korporácie a tejto dani nepodliehajú. Self employment tax je 15.3 percent. Majiteľ LLC ako samostatne zárobková osoba platí celú čiastku, zatiaľ o zamestnanec platí len polovicu a druhú polovicu platí zamestnávateľ.
LLC s jedným majiteľom je zdaňovaná ako “sole proprietorship”, LLC s dvoma a viac majiteľmi je zdaňovaná ako “partnership”. Jednou z výhod LLC je že si môže určiť byť zdaňovaná aj ako korporácia.
Tu si pozrite sadzby pre dane z príjmu fyzických osôb v jednotlivých štátoch USA: https://www.taxadmin.org/assets/docs/Research/Rates/ind_inc.pdf
Priebežné riadenie firmy a administratíva
Aby ste si udržali svoju LLC alebo korporáciu v dobrom stave, musíte spĺňať určité vládne požiadavky. Tieto požiadavky sú náročnejšie pre majiteľov korporácií.
Korporácie musia spravidla vykonať všetky nasledujúce úkoly, aby zostali v dobrom stave:
- Vytvoriť, prijať a dodržiavať firemné nariadenia a podľa potreby ich aktualizovať.
- Zvoliť predstavenstvo a organizovať pravidelné zasadnutia predstavenstva.
- Usporadúvať pravidelné stretnutia akcionárov.
- Zdokumentovať a spraviť zápisnice zo schôdzí.
- Vydávať osvedčenia o akciách.
- Zaznamenajte prevody akcií.
- Poskytovať pravidelné správy akcionárom.
Od LLC sa nevyžaduje skoro nič s výnimkou vytvorenia prevádzkovej zmluvy LLC a predkladania výročnej správy. Odporúča sa, aby LLC uchovávali dokumentáciu o majetkových podieloch každého člena a organizovali pravidelné členské stretnutia. Keďže LLC majú menej formalít, spravidla platia štátu nižšie ročné poplatky a taktiež ušetria oproti korporácii na službách účtovníkov a právnikov.
Výhody a nevýhody
Výhody LLC
- Flexibilita pri výbere spôsobu zdanenia (môžete sa vyhnúť dvojitému zdaneniu)
- LLC obvykle platia nižšie ročné poplatky
- Menej požiadaviek na správu firmy
Výhody korporácie
- Dajú sa ľahšie získať peniaze od investorov
- Možnosť uskutočniť počiatočnú verejnú ponuku (IPO)
- Môžete ponúknuť akciové opcie na motivovanie zamestnancov a prilákanie talentov
Nevýhody LLC
- Ťažšie sa získavajú peniaze od investorov
Nevýhody korporácie
- Korporácie podliehajú dvojitému zdaneniu ak sa rozdeľujú dividendy
- Požiadavky na správu a riadenie korporácie môžu byť časovo náročné a nákladné
Všetky texty sú pripravené podľa našich vedomostí a skúseností s danou problematikou, avšak tieto informácie nie sú považované za právne poradenstvo a texty môžu byť neaktuálne, alebo zastaralé.