- 29/09/2019
- Pridal: Admin
- Categories: Firma v USA, Podnikanie v USA
1. Zvolte si formu entity. Je to prvým krokom k zahájeniu podnikania a začiatku realizácie plánov. Na výber je viacero možností, no väčšina podnikateľov zvažuje založenie LLC – limited liability company alebo INC – Corporation. Prečítajte si, prečo klientom odporúčame na začiatok podnikania zvoliť si LLC a aký je rozdiel medzi týmito možnosťami.
2. Zvolte si štát, kde bude firma sídliť. Na výber je predsalen 50 štátov USA a dôležité je poznamenať, že všetky majú iné podmienky a pravidlá zakladania firiem. Spravidla by ste si mali zvoliť štát kde budete reálne vykonávať biznis. Pokiaľ ale poskytujete služby online, ste e-shop alebo nepotrebujete mať fyzickú prítomnosť, máme pre Vás tip ktorý štát je pre vás ideálnym.
3. Overte si podmienky Department of State vo vybranom štáte. Tiež je dobré vopred zistiť ako dlho bude trvať registrácia firmy (v niektorých štátoch je instantné, inde trvá aj niekoľko týždňov) a či je možné proces urýchliť za príplatok. Všetky štáty majú poplatok za založenie – tzv. Filing Fee a následne udržiavacie poplatky na ročnej alebo dvojročnej báze. Na spodku tejto podstránky nájdete graf s kompletným zoznamom poplatkov za LLC vo všetkých štátoch USA.
4.Vyberte si sídlo firmy. Na začiatok vám môže stačiť virtuálna adresa, alebo poštová schránka (P.O. box väčšinou neakceptujú) ktorá preposiela poštu skenom, alebo aj fyzicky. Obľúbené sú aj co-working zdieľané kancelárie, kde za poplatok máte možnosť využívať buď svoj privátny desk, celú kanceláriu, alebo len spoločný pracovný priestor, príp. si prenajať konferenčné miestnosti na prezentácie a dôležité stretnutia.
5. Zajednajte si Registrovaného agenta. Registrovaný agent je mechanizmus, ktorý slúži na zamedzenie fenoménu schránkových firiem. Môže to byť súkromná osoba, alebo firma. Podmienkou je aby mala fyzickú prítomnosť v danom štáte a je schopná počas pracovných dní medzi 9:00 a 16:00 prebrať oficiálnu poštu napríklad od vládnych inštitúcií, daňového úradu alebo oznámenie o začatí súdneho konania.
6. Pripravte si a podajte zakladaciu listinu – Articles of Organization/Incorporation v danom Department of State. Zistite akou formou musíte podať podklady, či akceptujú online registráciu, alebo je nutné zaslať zakladaciu listinu poštou, prípadne faxom. Niektoré štáty akceptujú aj keď zanesiete formulár osobne.
7. Zažiadajte si o EIN/Tax ID firmy. Žiadať je možné online, faxom, poštou alebo telefonicky. Podľa toho aký spôsob ste si zvolili Vám daňový úrad vydá daňové číslo instantne (online a telefonicky) alebo do 2 týždňov (faxom), označované ako EIN, FEIN alebo aj TAX ID.
8. Otvorte si firemný bankový účet. Budete potrebovať zakladaciu listinu a potvrdenie o vydaní daňového čísla spolu s vašim pasom, číslom SSN alebo ITIN. Nezabudnite si vypýtať šeky, ktoré sa vám v USA môžu zísť na platby za rôzne služby. Otvoriť si účet viete iba osobne v USA. Viac o otovorení firemného bankového účtu nájdete tu.
9. Zaregistrujte si ‘Fictitious Name’ alebo ‘Doing business as’. Niektorí ľudia preferujú keď môžu podnikať pod určitou značkou a nemusia všade uvádzať názov svojej firmy (LLC alebo Inc.). Preto si zvyknú zaregistrovať v danom štáte kde podnikajú svoju značku, ktorú môžu uvádzať aj na faktúrach bez toho aby uviedli firmu.
10. Nachystajte si Operating Agreement. Je to zanedbateľný krok pre tých, ktorí budú jediným vlastníkom svojej firmy. Pre prípad viacerých vlastníkov je však dobré mať zadefinované všetky role, povinnosti aj povolené aktivity v zmluve Operating Agreement.
11. Overte si potrebu licencií a povolení v danom štáte, okrese a meste podnikania. Na základe vybraného sídla firmy je potrebné prísť na okresný úrad, kde pracovníci vysvetlia všetky potrebné licencie a povolenia pre daný typ biznisu príp. v danom priestore ktorý si firma plánuje prenajímať. Treba vždy myslieť na to že regulácie existujú na úrovni “Federal” čiže celej USA, “State” čiže štátne, “County” čiže oblastné a “City” čiže miestne.
Všetky texty sú pripravené podľa našich vedomostí a skúseností s danou problematikou, avšak tieto informácie nie sú považované za právne poradenstvo a texty môžu byť neaktuálne, alebo zastaralé.